Znamiona i pieprzyki – czy warto zdecydować się na laserowe usuwanie zmian skórnych?
Znamiona i pieprzyki to zmiany skórne, które występują prawie u każdego. Niektóre z nich wyglądają nieestetycznie, inne mogą niepokoić ze względów zdrowotnych. Na szczęście zmiany skórne można bezpiecznie usuwać. Najpierw jednak musi obejrzeć je dermatolog, aby zdecydować, czy należy wyciąć je chirurgicznie, czy zastosować mniej inwazyjną metodę. Dowiedz się więcej o usuwaniu zmian skórnych.
Dlaczego na skórze pojawiają się znamiona i pieprzyki?
W większości przypadków znamiona i pieprzyki to niegroźne zmiany skórne, które często widnieją na skórze od momentu urodzenia. Część z nich pojawia się w trakcie całego życia. Niektóre osoby mają szczególne predyspozycje do powstawania pieprzyków. Niektóre zmiany skórne pojawiają się na skutek działania czynników zewnętrznych (np. nadmiernej ekspozycji skóry na słońce) lub zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Pieprzyki i znamiona mogą powstawać na wszystkich obszarach ciała. Jeśli ich wygląd nie zmienia się, nie pojawiają się nowe wykwity, nie trzeba ich usuwać.
Jakie są wskazania do usuwania zmian skórnych?
Każdy, kto posiada znamiona i pieprzyki, powinien je regularnie kontrolować. Dzięki systematycznemu badaniu dermatologicznemu możliwe jest wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie. Dermatolog ogląda skórę pacjenta w bardzo dużym powiększeniu pod wideodermatoskopem. W Klinice Ambroziak w Warszawie wykorzystywane jest dodatkowo oprogramowanie, które pozwala na stworzenie indywidualnej mapy zmian skórnych, dzięki czemu podczas kolejnych wizyt można porównywać wyniki badań do poprzednich.
W razie podejrzenia zmiany nowotworowej lekarz zazwyczaj od razu podejmuje decyzję o wycięciu zmiany skórnej, aby można było poddać ją badaniu histopatologicznemu. Do specjalisty należy udać się przede wszystkim wtedy, gdy w obrębie znamienia pojawi się owrzodzenie, świąd lub krwawienie. Wskazaniem do usunięcia zmiany skórnej jest również jej szybki wzrost. Czasem mimo braku wskazań medycznych, chcemy pozbyć się znamienia, ze względów estetycznych. Jeśli nie ma przeciwwskazań, taką zmianę skórną również można bezpiecznie usunąć. Lekarz może zalecić też usunięcie pieprzyka, który znajduje się w newralgicznym miejscu i narażony jest na podrażnienia lub działanie promieniowania słonecznego. Łagodne zmiany skórne zwykle usuwa się przy pomocy laseroterapii lub elektrokoagulacji.
Czy warto zdecydować się na laserowe usuwanie zmian skórnych?
Decyzja o usunięciu znamienia oraz zastosowanej metodzie należy do lekarza. Jeśli zmiana skórna budzi wątpliwości onkologiczne, zazwyczaj zaleca się profilaktyczny zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu pieprzyka wraz z marginesem zdrowej tkanki, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się nowotworu. Badanie histopatologiczne rozstrzyga ostatecznie, czy mamy do czynienia z czerniakiem, czy z łagodną zmianą pigmentacyjną.
Laserowe usuwanie zmian skórnych pozwala na szybkie pozbycie się pieprzyka lub znamienia bez śladu. Zabieg jest praktycznie bezkrwawy, a blizna niewidoczna. Działanie lasera polega na podgrzaniu niechcianej zmiany skórnej i odparowaniu barwnika. Dodatkowo dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze, dzięki czemu miejsce po usunięciu znamienia szybko się goi. Efekty są widoczne od razu.
Po więcej informacji na temat zabiegów laserowych zapraszamy na bloga Find Beauty Expert.