Zaproś niwaka do swojego ogrodu

677
0
Share:

Niwak to drzewo lub krzew cięte techniką zapożyczoną ze sztuki bonsai. Stworzenie czy raczej ukształtowanie niwaka zabiera kilka lat i wymaga sporego nakładu pracy, co oczywiście przekłada się na jego cenę. Ten, komu niwaki wpadły w oko, ma do wyboru dwie opcje — kupić gotowe drzewko albo zadać sobie nieco trudu i uformować je samemu.

Niwak — to warto wiedzieć

Niwak pochodzi z Japonii i mówi się, że stanowi niejako kwintesencję japońskiego podejścia do krajobrazu, gdzie nic nie dzieje się bez planu i kontroli ze strony człowieka. Ogród musi roztaczać aurę, wzbudzać emocje i wprawiać obserwatora w stan zachwytu. Temu celowi podporządkowane są wszystkie składowe ogrodowej kompozycji, również drzewa.

Drzewa na niwaki tnie się silnie, tak aby nie dominowały otoczenia, i nadaje się im kształty podpatrzone w naturze. Pnie nigdy nie stoją jak pod linijkę, odwrotnie, powinny być dramatycznie poskręcane i sprawiać wrażenie osmaganych przez żywioły. Korona drzewa formowana jest na kształt obłoczków, półkul, pomponów czy płaskich talerzy.

Formowanie

Po wytypowaniu drzewka z potencjałem na niwaka zaczyna się trwające kilka lat kształtowanie wstępne. Drzewko jest cięte tak silnie, że zostaje nieomal ogołocone do pnia. Nieliczne gałązki, które stworzą szkielet drzewa, poddaje się formowaniu. Zależnie od zamierzeń ogrodnika co do kształtu docelowego, stosuje się wiązania, obciążenia i regularne cięcia.

Ponieważ jednak nawet silnie cięte drzewo ciągle żyje i rośnie, na skutek zabiegów na końcach gałązek tworzą się kule z igieł lub liści, które swoim wyglądem przypominają wspomniane wyżej pompony, obłoki lub talerze. Tak uformowane drzewko jest już w zasadzie gotowym niwakiem, który z czasem będzie jedynie zyskiwał na wyglądzie. Dobrze uformowane drzewko w następnych latach tnie się jedynie pielęgnacyjnie i dla zachowania kształtu.

Chociaż zakup gotowego drzewka może nieźle uderzyć po kieszeni, niwaków w polskich ogrodach z roku na rok przybywa. Pomimo drastycznej ingerencji we wzrost młodego drzewka gotowe niwaki prezentują niezwykle lekko i naturalnie, co samo w sobie budzi zdumienie i stanowi dowód na geniusz japońskiego ogrodnika.

Niwaki sadzi się pojedynczo jako focus w mniejszym ogrodzie albo jako akcent na większych powierzchniach, Można tworzyć z nich grupy, pamiętając jednak, że każdy z nich jest dziełem sztuki do podziwiania ze wszystkich stron. Dobrze prowadzone wyróżniają się długowiecznością i w sprzyjających warunkach dożywają wieku stu lat i więcej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Share: