https://d41teachers.org/nowoczesny-taras-pomysl-na-niebanalne-miejsce-do-relaksu/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/65-szafka-lazienkowa-z-lustrem https://e-gardenmeble.pl/kinkiety-scienne-funkcjonalne-oswietlenie-zewnetrzne/

Wskazania do suplementacji witaminy PP

1820
0
Share:

Prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu opiera się m.in. na niezbędnych mikroelementach. Składniki te są dostarczane najczęściej wraz z pożywieniem, jednak czasami zachodzi potrzeba dodatkowej suplementacji. Witamina B3, inaczej witamina PP lub niacyna również jest konieczna do utrzymania dobrego zdrowia i są sytuacje, w których wymagane jest jej przyjmowanie w formie tabletek.

 

Witamina PP nie należy do grupy składników powszechnie kojarzonych i spotykanych w składach produktów spożywczych. Dlatego też nietrudno zaniedbać jej dostarczanie, a to może doprowadzić do zdrowotnych konsekwencji. Niacyna jest potrzebna organizmowi tak jak pozostałe witaminy i należy zwrócić uwagę na produkty, które ją zawierają.

Witamina PP lub b3, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z witamin grupy b. Jest ona obecna w warzywach strączkowych, ziarnach zbóż, ziemniakach, pomarańczach czy pomidorach. Bardzo dużo jest jej w wątrobie wieprzowej, znajduje się także w cielęcinie, wołowinie i rybach. Witamina PP odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego, układu pokarmowego i skóry.

Niacyna może być wytworzona w organizmie ludzkim, dlatego jej niedobór zdarza się stosunkowo rzadko, zazwyczaj ma to miejsce przy dużych brakach w pożywieniu. W momencie, gdy zabraknie tej witaminy, pojawia się choroba zwana pelagrą. Jest to choroba objawiająca się zmianami na skórze, biegunką, ogólnym osłabieniem i bezsennością. Najbardziej narażeni na nią są ludzie zmagający się z problemem alkoholowym lub cukrzycą. Witamina PP, a konkretnie jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem, więc dosyć trudno jest przedawkować ten składnik.

Witamina PP jest składnikiem leków na wiele chorób. Stosuje się ją w leczeniu migreny, szumów usznych, a także w zaburzeniach układu krążenia. Dobrze sprawdza się u osób, które cierpią na stany lękowe i depresje, ponieważ zauważono jej wpływ na polepszenie nastroju.

Witamina PP najczęściej zażywana jest w formie tabletek przez osoby niedożywione, alkoholików, a także cierpiące na zaburzenia wchłaniania jelitowego. Na brak tego składnika mogą uskarżać się także osoby starsze, zmagające się z brakiem apetytu, a więc dostarczające zbyt małą ilość niezbędnych składników mineralnych. Zdarza się, że niacynę dodatkowo muszą przyjmować kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Warto zbadać sobie poziom witaminy B3 gdy zaobserwuje się u siebie choroby skórne, apatię, zmęczenie, zaburzenia pamięci czy też utratę wagi. Może się okazać, że to właśnie jej niedobór jest powodem tych wszystkich objawów.

Witamina PP jest bardzo ważnym elementem i dlatego należy dbać o dobrze zbilansowaną dietę, która na pewno pomoże zapewnić organizmowi niezbędne dawki wszystkich składników mineralnych.

Share: