Wielkie starcie – drewno kontra płyta MDF

Jeszcze do niedawna synonimem bezwzględnej jakości w meblarstwie było lite drewno. Dzisiaj coraz większą konkurencją dla drewna stają się syntetyczne lub drewnopochodne materiały. Jakie zalety mają oba rozwiązania?
Ponadczasowe drewno
Lite drewno jest materiałem od wieków wykorzystywanym w przemyśle meblarskim. Ponadprzeciętna trwałość, odporność na urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne sprawiają, że zabudowa z twardych gatunków drewna znajduje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, począwszy od sypialni i salonów, na wymagających kuchniach i łazienkach kończąc. Ze względu na duże zróżnicowanie gatunków drzew, w sklepach znaleźć możemy drewniane meble zarówno o bardzo jasnej tonacji, jak i ciemnych, niemal czarnych i czerwonawych odcieniach. Naturalna struktura z wyraźnie rysującymi się słojami ociepla wnętrza i wnosi do nich niepowtarzalny, naturalny urok. Co ważne, ewentualne uszkodzenia na drewnianej strukturze nie oznaczają konieczności wymiany całego kompletu, ponieważ drewno niewielkim kosztem można poddać renowacji.
Niestety, wadą mebli z drewna jest ich cena – koszt ich zakupu często przewyższa nasze możliwości finansowe. Ponadto, drewniana zabudowa niekoniecznie współgra z modnym minimalizmem, stawiającym na piedestale lekkość i prostotę konstrukcji.
Płyta MDF – niebanalne meble Forte
Obecnie znaczna część osób rezygnuje z drewnianych mebli na rzecz nowoczesnych rozwiązań – płyt MDF. Meble powstałe ze sprasowanych włókien drzewnych i utwardzających związków organicznych są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również odporne na uszkodzenia oraz wilgoć czy wysokie temperatury. Fronty mebli z płyt MDF pokrywa się specjalnymi laminatami lub foliami o matowym, półmatowym lub połyskującym wykończeniu we wszystkich kolorach tęczy. Na szczególną uwagę zasługują modele fornirowane (dostępne między innymi w katalogach mebli Forte). Niska cena, atrakcyjny wygląd i funkcjonalność to połączenie, które na meblarskim rynku nie ma sobie równych.