https://myvatn.org https://atmlive.pl https://andrzejurbanowicz.pl

Walory skoków tandemowych

1554
0
Share:

Spadochroniarstwo jest niewątpliwie jedną z najbardziej ekscytujących dyscyplin sportu. Niebezpieczeństwo, które implikuje silne emocje, jest prawdziwym wyzwaniem dla śmiałków i czynnikiem, który sprawia, że krąg osób zainteresowanych tym sportem jest relatywnie niewielki. Ciekawym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody ze spadochroniarstwem są tak zwane skoki w tandemie.

Istota skoków w tandemie

Procedura wykonywania skoków w tandemie ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Pozwala ona bowiem na skorzystanie z większej swobody niż w przypadku tradycyjnego kursu. Podczas tradycyjnych zajęć ze spadochroniarstwa gradacja ryzyka jest bowiem bardzo powolna. Przejawia się to w tym, że na początku kursant skacze z linką przymocowaną do samolotu. Sprawia to, że niektórzy kursanci mogą odczuwać nudę i monotonię.

Podczas skoku w tandemie, kursant jest otoczony opieką doświadczonego mentora. Wspólnie z nim wykonuje swój skok, korzystając z wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu, że skok wykonywany jest w towarzystwie mentor, ryzyko wystąpienia niebezpiecznego wypadku jest zredukowane do minimum. Kursant jest bowiem przyczepiony do doświadczonego spadochroniarza za pomocą specjalnej linki, która chroni go przed nieprzewidzianym upadkiem.

Charakterystyka skoków w tandemie

Wspomniany rodzaj skoków spadochronowych odbywa się w ściśle określonych warunkach. Skoki te odbywają się zazwyczaj na wysokości 4000 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, osiągnięcie takiej wysokości samolotem zajmuje około 15 minut.

To, że wspomniany rodzaj skoków wykonywany jest w obecności profesjonalnego instruktora, nie oznacza, że kursantowi oszczędzone są ekstremalne przeżycia. Spadochron osiąga bowiem imponującą prędkość 200 kilometrów na godzinę. Na wysokości 1500 metrów rozpoczyna się samotne szybowanie w dół po tym, jak mentor uwalnia spadochron.

Bezpieczeństwo tematem do dyskusji

Zdania na temat bezpieczeństwa skoków tandemowych są podzielone. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że sama obecność doświadczonego instruktora znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego zdarzenia. Ponadto, spadochron dedykowany skokom tandemowym jest częściej niż w innych przypadkach poddawany rewizji technicznej.

Co ciekawe, instruktor ma do dyspozycji również tak zwany zapasowy spadochron. Oznacza to w praktyce, że w przypadku poważnych problemów, może on użyć tego dodatkowego ekwipunku, aby zabezpieczyć kursanta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Share: