Uciążliwy mokry kaszel – jak sobie z nim radzić

Mokry kaszel potrafi być bardzo uciążliwy. Nie daje spać w nocy, utrudnia oddychanie, a najczęściej jest niestety tylko jednym z objawów rozwijającego się schorzenia. W jaki sposób sobie z nim radzić? Jak wybrać właściwy preparat łagodzący objawy?
Przyczyny mokrego kaszlu
Mokry kaszel bardzo często jest następstwem nieleczonej infekcji wirusowej, która charakteryzuje się rozwojem kaszlu suchego. Zbagatelizowany problem, brak odpowiedniej ilości czasu przeznaczonej na leczenie i regenerację organizmu, skutkuje rozwojem infekcji bakteryjnej, w której pojawia się kaszel mokry, wraz z wydzieliną.
Z kaszlem mokrym można jednak radzić sobie sposobami domowymi, jak i powszechnie dostępnymi środkami bez recepty. W aptece farmaceuta doradzi odpowiedni specyfik, jak Hederasal, Herbapect czy Prospal. Produkty przeznaczone na kaszel mokry mają za zadanie ułatwiać rozrzedzanie i wydalanie nagromadzonej wydzieliny. Z tego względu stosuje się je głównie w ciągu dnia, a nie na noc, by objawy nie nasiliły się w trakcie spoczynku nocnego.
W syropach rozrzedzających wydzielinę najczęściej można znaleźć saponiny, czyli wyciągi z bluszczu pospolitego, babki lancetowatej czy pierwiosnka lekarskiego. Ich stosowanie wpływa na ustanie odczuwania zalegania w drogach oddechowych śluzu, który jest gęsty, lepki i tym samym utrudnia normalne oddychanie.
Produkty wspomagające walkę z mokrym kaszlem
Syrop, który ułatwi rozrzedzenie i wydalenie zalegającej wydzieliny, można przyrządzić samodzielnie w domu. Poleca się przede wszystkim syropy z cebuli, sosny i czosnku. Warto szukać ziół wpływających na upłynnianie wydzieliny. Walka z kaszlem staje się znacznie skuteczniejsza, gdy korzysta się z cennych właściwości tymianku, lipy, dziewanny i czarnego bzu.
Wręcz wiekowy, ale wciąż bardzo skuteczny sposób na kaszel to stosowanie inhalacji, które wpływają na rozszerzenie dróg oddechowych, następnie rozrzedzenie wydzieliny, co pozwala na pobudzenie do kaszlu i ułatwione odkrztuszanie.
Można także nacierać klatkę piersiową środkami zawierającymi olejki eteryczne oraz oklepywać plecy, tym samym usprawniając odkasływanie. Dostępne preparaty, nie tylko w formie syropów, a także domowe sposoby na mokry kaszel, z powodzeniem można dobrać do własnych potrzeb.