https://andrzejurbanowicz.pl https://pisane-slowem.pl https://terazubezpieczenia.pl

Szybki rozwód – czy to realne?

1007
0
Share:

Większości z nas rozwód kojarzy się z ciągnącą się latami batalią o dobre imię, majątek, opiekę nad dziećmi… Wbrew pozorom, rozwiązanie formalnego związku nie musi mieć tak burzliwego i wyczerpującego przebiegu. W jakich sytuacjach możliwe jest uzyskanie „szybkiego” rozwodu?

Polubowne rozwiązanie małżeństwa  

Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia nowego życia w pojedynkę jest złożenie do sądu okręgowego pozwu rozwodowego. Właśnie w tym momencie w dużym stopniu określamy przyszły przebieg postępowania. Złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron oznacza konieczność udowodnienia przed sądem swoich racji, co znacząco wydłuża całą procedurę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób wnioskujących o udzielenie rozwodu bez orzekania o winie. Jeśli małżonkowie są zgodni w kluczowych kwestiach, takich jak wysokość alimentów, podział opieki nad dziećmi i wspólnie zgromadzonego majątku, sąd potrzebuje dwóch, a nierzadko i jednej rozprawy, aby wydać pomyślny wyrok. Jeśli sąd orzeknie, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia, ogłasza rozwód. Warto mieć świadomość, że początkowe zdecydowanie się na rozwód za porozumieniem stron ma charakter odwracalny.

Przede wszystkim: dobry prawnik

Samodzielne poradzenie sobie z ogromem przepisów nie jest łatwe. Błędy w dokumentacji, brak załączników czy przegapienie terminu złożenia istotnego pisma skutkują rozciągnięciem się całej procedury w czasie. Aby maksymalnie usprawnić proces starania się o rozwód, warto już w początkowej fazie nawiązać współpracę z prawnikiem, który przeprowadzi Cię przez całą procedurę. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Share: