https://seahome.pl/male-ogrody-wielkie-mozliwosci/ https://e-halina.pl/czy-iso-27001-jest-w-stanie-pomoc-firmie/ https://tajmuseum.com/sklep-jezdziecki-zadbaj-o-swoje-bezpieczenstwo/

Siłowniki pneumatyczne

2212
0
Share:

Siłowniki pneumatyczne swoje szerokie zastosowanie mają zazwyczaj w przemyśle ciężkim oraz na liniach produkcyjnych. Ich dynamiczny sposób działania pozwala na szybkie przemieszczanie oraz obrabianie elementów produkcyjnych.

Zastopowanie i zalety siłowników pneumatycznych

Zastosowanie siłowników pneumatycznych jest jednak zdecydowanie większe. Znajdziemy je między innymi w maszynach rolniczych , budowlanych, w górnictwie, przemyśle spożywczym – wymieniać można bez końca. Sprawdzają się wszędzie tam gdzie siła własnych rąk nie jest wystarczająca.

Z drugiej jednak strony pod względem siły oraz dynamizmu siłowniki pneumatyczne ustępują siłownikom hydraulicznym oraz elektrycznym. Wykorzystuje się je wszędzie tak gdzie trzeba dociskać, otwierać czy podawać ciężkie elementy. Niewątpliwą zaleta siłowników pneumatycznych jest więc ich prostota działania. Dzięki temu koszt ich zakupu nie jest wygórowany, tak samo jak konserwacja urządzenia.

Rodzaje i skład siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne z powodzeniem również mogą współpracować z innymi urządzeniami. Ich kompatybilność, niski koszt zakupu oraz dynamizm pracy to największe zalety. Niestety nie są pozbawione wad. Za największą uchodzi ryzyko rozszczelnienia układu pneumatycznego.

Najważniejszym elementem składowym siłowników pneumatycznych są tuleje cylindrowe. Gładka powierzchnia robocza sprawia, że sprawność i funkcjonalność tłoka jest zdecydowania dłuższa. Jeśli dodatkowo są one chromowane to cały siłownik pneumatyczny odporny jest na korozję. Najczęściej siłowniki pneumatyczne wykonane są z elementów aluminiowych oraz stali nierdzewnej.

Wybór siłowników pneumatycznych

Wybór siłowników pneumatycznych na rynku jest olbrzymi. Można znaleźć je w dowolnym rozmiarze, o zupełnie dowolnej średnicy. Najmniejszy wymiar tłoka wynosi zaledwie 1mm. Dlatego też siłowniki pneumatyczne mogą być wykorzystywane w urządzeniach i przedmiotach codziennego użytku.

Żywotność siłowników pneumatycznych podana jest w odpowiednich parametrach. Zazwyczaj jeśli chodzi o samochody czy inne pojazdy, w których siłowniki pneumatyczne są zastosowane określa się ich żywotność na podstawie kilometrów. W przypadku innych urządzeń na podstawie cyklów pracy.

Rzecz jasna żywotność siłowników pneumatycznych można wydłużyć. Wszystko za sprawą odpowiedniego smarowania. Dzięki temu można wpłynąć na zdecydowanie mniejszą awaryjność całego urządzenia. Siłowniki pneumatyczne jeszcze długo nie wyjdą z użycia.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Share: