Regeneracja felg aluminiowych

1343
0
Share:

O ile zakup felg stalowych to wydatek przeważnie w okolicach zaledwie kilkudziesięciu złotych za felgę, tak w przypadku felg aluminiowych jest to już kwota przynajmniej kilkuset złotych. Z tego też względu felgi aluminiowe znacznie częściej poddaje się regeneracji niż felgi stalowe. Co warto wiedzieć o regeneracji i czy można jej dokonać samodzielnie?

Nie wszystko samodzielnie?

Zanim przejdziemy do dalszej części rozważań, konieczne jest wyraźne podkreślenie, że nie wszystkie felgi jesteśmy w stanie samodzielnie zregenerować. Do samodzielnej regeneracji powinniśmy podchodzić wyłącznie wtedy, kiedy uszkodzenia dotyczą tylko powierzchni felgi, a nie jej konstrukcji. Mowa tutaj przede wszystkim o uszkodzeniach powłoki lakierniczej – zarysowaniach, zadrapaniach i odpryskach. Jeżeli nasze felgi mają uszkodzone ranty, są pęknięte czy nawet pokrzywione, powinniśmy je oddać do zakładu specjalizującego się w naprawach felg. Warto mięć również na uwadze to, że stosunkowo łatwo na polskich drogach można uszkodzić felgi aluminiowe w taki sposób, że nawet fachowcy nie podejmą się ich regeneracji ze względu na późniejszy brak bezpieczeństwa związany z ich użytkowaniem po naprawie. Spawana felga jest osłabiona i nie ma pierwotnej wytrzymałości (może pęknąć w najmniej spodziewanym momencie).

Lakierowanie felg

Przed przystąpieniem do samodzielnego lakierowania felg aluminiowych powinniśmy się przede wszystkim zaopatrzyć w odpowiedni lakier do felg. Dedykowany lakier do felg ma znacznie większą odporność i wytrzymałość w porównaniu do zwykłych lakierów w sprayu. Tego typu lakier jest co prawda droższy, jednak nie są to żadne astronomiczne różnice – mieszczą się one w przedziale kilkunastu złotych.

Przede wszystkim przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy od lakierowania felg aluminiowych powinniśmy dokładnie przygotować ich powierzchnię. Wszelkie zaniedbania na tym etapie regeneracji felg będą skutkowały wadami na efekcie finalnym. Nie powinniśmy w żaden sposób liczyć na to, że większa ilość lakieru pozwoli ukryć mankamenty w postaci zadrapań i zarysowań. Takie uszkodzenia należy odpowiednio rozszlifować lub ewentualnie zaszpachlować.

Podsumowując, samodzielna regeneracja felg aluminiowych jest możliwa do wykonania i w przypadku niewielkich uszkodzeń felg bazowych jest stosunkowo łatwa do wykonana.

Farbę do zacisków hamulcowych kupisz na Lakiery24.com

Share: