https://atmlive.pl https://fip.org.pl https://terazubezpieczenia.pl

Piękno starych budynków

1685
0
Share:

Czasem spacerując po mieście czy na wsi dostrzegamy stare budynki popadające powoli w ruinę albo widzimy ogłoszenia starych mieszkań. Nieraz myślimy, że jak miło by było mieć taki właśnie starzy dworek czy piękne mieszkanie tylko dla siebie. Warto wiedzieć, ze przy odrobinie trudu i wysiłku takie marzenie jest całkiem realne….

Urok starych budynków

Stare budynki niewątpliwie posiadają coś w sobie. Już sama architektura często zapiera dech w piersiach. Nie tylko są ładne z zewnątrz, lecz także w środku nie spotkamy malutkich, przypominających klitki pokoi, jakie często widujemy w blokach na osiedlach. Wszystko jest przestronne, wygodne i wiele osób z pewnością miałoby różne ciekawe pomysły na aranżację takiego budynku.

Jednakże jest to zabytek. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami za zabytek można uznać
nieruchomość lub jej część, która jest dziełem człowieka lub związana z jego działalnością i stanowi świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”. A kiedy już raz budynek, lub jego część, zostaną wpisane w Rejestr Zabytków, tak niełatwo je stamtąd wykreślić.

Remont zabytków – jak wygląda?

Jeśli budynek, który kupujemy, jest już zabytkiem, to warto wiedzieć, że taki remont zabytków wygląda nieco inaczej niż klasyczny remont domu. Przede wszystkim bowiem sporządzony musi zostać dość dokładny plan wszelkich działań. Musi on być naprawdę szczegółowy i bardzo dobrze przemyślany, ponieważ po zatwierdzeniu i następnie w trakcie remontu nie można już wprowadzać zmian.

Następnie z planem kierujemy się do odpowiedniego konserwatora zabytków. On poddaje plany szczegółowej analizie i wprowadza ewentualne poprawki. Następnie dopiero możemy rozpocząć remont zabytku. Oczywiście konieczny jest stały nadzór, a ekipa budowlana nie może być przypadkowa.

Remont zabytków – koszmar prawny czy przygoda?

Co można zatem powiedzieć o takim remoncie zabytków? Z jednej strony potrzeba na pewno więcej czasu i pieniędzy oraz oczywiście cierpliwości. Jednak warto tu zaznaczyć, że istnieje wiele instytucji, z których możemy starać się o dofinansowanie remontu.

Z drugiej zaś strony za te wszystkie trudy otrzymujemy wspaniały budynek lub mieszkanie z niezwykłą historią. Ładnie wyremontowane, ciekawie zaaranżowane może stać się naszym miejscem mieszkania, pracy albo też możemy zainwestować i zaadoptować je na ciekawy hotel czy restaurację albo klub lub inny zakład.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

Share: