Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe u niemowląt

Według badań epidemiologicznych, problem nietolerancji pokarmowej dotyka nawet 30 % pacjentów, a problem ten narasta z każdym rokiem coraz bardziej. Nietolerancje pokarmowe są szczególnie uciążliwe w przypadku niemowląt i małych dzieci. Do prawidłowego zdiagnozowania tego problemu wykorzystuje się testy na nietolerancje pokarmowe.
O czym świadczy nietolerancja pokarmowa?
Z uwagi na podobne objawy, nietolerancja pokarmowa często mylona jest z alergią pokarmową na dany składnik pożywienia. Alergia pokarmowa związana jest z reakcją układu immunologicznego na dany składnik, objawiającą się np. wysypką skórną (tzw. pokrzywka) lub w skrajnym przypadku, wstrząsem anafilaktycznym.
O nietolerancji pokarmowej, mówimy w przypadku reakcji enzymozależnej, która świadczy o braku w organizmie substancji potrzebnych do właściwego metabolizmu danego składnika.
W celu zdiagnozowania alergii pokarmowej wykonujemy testy skórne, które polegają na obserwacji zmian skórnych występujących w miejscu kontaktu skóry z czynnikiem alergizującym. W celu diagnostyki nietolerancji pokarmowej, wykonujemy testy na nietolerancje pokarmowe z krwi.
Najczęstsze nietolerancje pokarmowe u niemowląt
Do najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych, występujących u niemowląt, należą:
- fenyloketonuria – w organizmie brakuje enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej, który odpowiada za przemianę fenyloalaniny w tyrozynę. Prowadzi to do występowania wysokiego stężenia fenyloalaniny we krwi, co skutkuje zaburzeniami w rozwoju mózgu i opóźnieniem w rozwoju intelektualnym.
- nietolerancja laktozy – spowodowana jest brakiem enzymu rozkładającego laktozę, czyli główny cukier mleka. Objawia się kłopotami trawiennymi, biegunkami, wzdęciami i bólem brzucha.
- nietolerancja glutenu – zwana inaczej celiakią. Nietolerancja ta spowodowana jest brakiem rozkładania glutenu, czyli mieszaniny białek zapasowych, występującej w produktach zbożowych z pszenicy, żyta i jęczmienia. Prowadzi ona do zaniku kosmków jelitowych oraz upośledzenia wchłaniania składników odżywczych. W przypadku niemowląt objawia się ona bolesnymi wzdęciami oraz bardzo obfitym ulewaniem oraz niskim przyrostem masy ciała i osłabieniem.
Gdzie wykonać testy na nietolerancje pokarmowe?
Najlepszym sposobem diagnozowania nietolerancji pokarmowych są testy z krwi. Testy na nietolerancje pokarmowe można wykonać w wielu wyspecjalizowanych placówkach, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Wyniki tych testów należy każdorazowo omówić z lekarzem dietetykiem, który pomoże ułożyć właściwy, zbilansowany jadłospis, eliminujący produkty szkodzące naszemu niemowlakowi.