Miłorząb japoński szansą na skuteczną walkę z demencją starczą

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) to roślina lecznicza odkryta w Azji. Zawiera ponad 60 substancji wykorzystywanych w medycynie i kosmetyce, takich jak m.in. flawonoidy (w tym kwercetyna), ginkgolidy i proantocyjanidyny o działaniu antyoksydacyjnym. Z liści miłorzębu wytwarza się suplementy diety.
Ginkgo biloba jest rośliną długowieczną, może żyć ponad 1000 lat, ponieważ ma bardzo silne mechanizmy obronne. Wykazuje odporność na owady, bakterie, wirusy oraz zanieczyszczenie środowiska.
Miłorząb japoński
W medycynie roślina ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w poprawie pracy mózgu. Miłorząb japoński wzmacnia krążenie w naczyniach, dzięki czemu mózg jest lepiej dotleniony i odżywiony, następuje poprawa pamięci, koncentracji oraz zwiększa się szybkość nauki. Niektórzy naukowcy uważają, że dzięki tym właściwościom Ginkgo biloba spowalnia starzenie układu nerwowego.
Miłorząb japoński jest zalecany osobom znajdującym się w grupie ryzyka udaru mózgu, czyli mającym wysokie ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu przekraczający normę. Suplement diety zawierający Ginkgo biloba działa profilaktycznie, ponieważ zmniejsza napięcie obwodowych naczyń krwionośnych i tym samym zwiększa ich przepustowość.
Dobroczynne właściwości tej rośliny są wykorzystywane również w walce z chorobą Alzheimera. Badania potwierdziły, że Ginkgo biloba zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób cierpiących na to schorzenie, a tym samym spowalnia rozwój choroby Alzheimera.
Miłorząb japoński ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie mózgu i pomaga w walce z demencją starczą. Jednak jego dobroczynne właściwości na tym się nie kończą.
Zawarte w nim przeciwutleniacze znajdują zastosowanie w suplementach łagodzących przebieg menopauzy oraz niwelujących jej objawy, takie jak wahania nastrojów, zawroty głowy i osłabienie pamięci.
Ginkgo biloba działa korzystnie również na mężczyzn, ponieważ pomaga w walce z zaburzeniami erekcji, zwłaszcza wywołanymi zażywaniem leków przeciwdepresyjnych. Podczas przebiegu pobudzenia seksualnego następuje uwolnienie tlenku azotu oraz rozluźnienie mięśni gładkich penisa. Miłorząb zwiększa dostępność tlenku azotu oraz ułatwia rozluźnianie mięśni.
Zastosowanie w kosmetyce
Hamuje działanie enzymów powodujących rozpad kolagenu oraz kwasu hialuronowego i tym samym wspomaga walkę ze starzeniem się skóry.
Zawarte w miłorzębie flawonoidy poprawiają mikrokrążenie i dlatego wzmacniają cerę naczynkową. Likwidują także cienie oraz obrzęki pod oczami.
Miłorząb japoński jest rośliną o wielu prozdrowotnych właściwościach, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Nie mogą jej zażywać dzieci poniżej 13 roku życia, kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią ani osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i przeciwdrgawkowe. Od stosowania Ginkgo biloba powinni się również wstrzymać pacjenci oczekujący na zabiegi chirurgiczne.