velemental.com hexi-dump.org 2006badukleague.com

Łysienie – dlaczego dotyka częściej mężczyzn niż kobiet

1186
0
Share:

Łysienie w większym stopniu dotyka mężczyzn niż kobiet. Dlaczego tak jest? Jakie są przyczyny łysienia?

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów może być efektem nieodpowiedniej diety, silnego stresu, a nawet długotrwałej choroby objawiającej się gorączką. Często jest to także reakcja organizmu na zastosowane wobec niektórych schorzeń leczenie – na chemioterapię lub farmakoterapię w przypadku depresji czy nerwicy. Nadmierne łysienie występuje także po wypadkach lub operacjach skutkujących utratą dużej ilości krwi. Jednak niewątpliwie najczęściej spotykaną postacią łysienia jest androgenowa utrata włosów typu męskiego.

Łysienie u mężczyzn

Łysienie andogenowe dotyka ponad połowy mężczyzn około 50. roku życia. Jednak często ten typ łysienia rozpoczyna się już w wieku dojrzewania; tak wcześnie występuje zazwyczaj z powodu obciążeń genetycznych. Wypadanie włosów postępuje wówczas wraz z wiekiem i jest procesem naturalnym, spowodowanym obecnością testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Łysienie uzależnione jest od produktów jego przemiany, czyli tak zwanych dihydrotestosteronów (w skrócie DHT). Produkt ten wpływa na mieszki włosowe, które zaczynają wytwarzać co raz cieńsze i krótsze włosy. W efekcie końcowym wytwarzają one jedynie meszek podobny do tego, który porasta inne partie ciała – na przykład czoło czy nos. Ciekawostką jest, iż wypadanie włosów u mężczyzn nie następuje szybciej niż u osób, u których nie mieszki włosowe funkcjonują prawidłowo – po prostu włosy tracą zdolność do regeneracji lub nie odrastają w ogóle.

Genetyczne łysienie u mężczyzn

Niektórzy mężczyźni są obciążeni genetycznie przedwczesnym. Szacuje się, iż rodzinnie wpadanie włosów występuje w 2/3 przypadków. W pierwszym etapie dotyka ono czoła i skroni – potocznie nazywa się to zakolami. Niejednokrotnie włosy ulegają także przerzedzeniu na szczycie głowy. Nie ma reguły co do wieku, w którym pojawiają się pierwsze oznaki genetycznego łysienia – u niektórych mężczyzn następuje ono już w wieku dojrzewania, u innych około 40 roku życia.

Łojotok

Wypadaniu włosów u mężczyzn często towarzyszy wydzielanie się w nadmiernych ilościach łoju. Za to także odpowiada testosteron oraz produkty jego przemiany. Objawia się to tłustym łupieżem oraz wytworzeniem przez skórę głowy wilgotnych łusek w kolorze żółtym. Jeśli pojawią się także czerwone plamy ulegające złuszczeniu pod wpływem tarcia – oznacza to łojotokowe zapalenie skóry, które należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Cohroba może bowiem spotęgować wypadanie włosów. Do rozwoju łojotoku oraz zapalenia skóry przyczyniają się drobnoustroje i grzyby z rodziny drożdży.

Share: