Kwas hialuronowy – nowoczesne serum

Na liście przebojów kosmetologicznych jedno z pierwszych miejsc zajmuje kwas hialuronowy. Czy jest się czego obawiać, gdy słyszymy o podskórnym ostrzykiwaniu? Niekoniecznie. Mowa przecież o naturalnej substancji wchodzącej w skład naszego organizmu.
Kwas hialuronowy jest węglowodanem z grupy polisacharydów. W ludzkim organizmie występuje w skórze, oku i w torebkach stawowych. Jego działanie polega na wiązaniu wody i wspomaganiu produkcji kolagenu. Z upływem czasu ilość tego czynnika w skórze ulega znacznemu zmniejszeniu.
Cząsteczka przyciągająca wodę
Wytworzenie kwasu hialuronowego w laboratorium biochemicznym nie nastręcza trudności. Warto, gdyż nie ma drugiego takiego związku, który byłby zgodny z fizjologią człowieka i posiadał zdolności wiązania 250 cząsteczek wody przez jedną własną. Stosuje się go nie tylko w kosmetologii – to ważny składnik nawilżających kropli do oczu, wspomagających prawidłowe funkcjonowanie tzw. filmu łzowego.
Bezpieczne iniekcje
Czy ostrzykiwanie czystym kwasem hialuronowym jest bezpieczne? Narosło wobec tej praktyki wiele mitów. To serum w rękach dobrego specjalisty z zakresu medycyny estetycznej przynosi zdecydowaną poprawę gęstości skóry, ujędrnia ją i likwiduje zmarszczki. To, czy od razu rozprowadzi się równomiernie w tkankach, czy początkowo zbryli się pod skórą, często zależy od pacjenta. Nie jest ciałem obcym, więc wniknie w strukturę skóry i wypełni misję, nie pozostając w miejscu wprowadzenia na stałe.
Usieciowany czy nieusieciowany?
W gabinecie oferującym zabieg powinniśmy zostać poinformowani, czy zostanie zastosowany kwas hialuronowy nieusieciowany czy usieciowany. Ten pierwszy często dodaje się do zabiegów np. mezoterapii igłowej jako czynnik nawilżający, ale nie pozostawiający trwałych efektów. Dopiero zabieg z postacią usieciowaną może zagwarantować długotrwały efekt, choć należy też wiedzieć, że tego typu zabiegi należy powtarzać.
Jak rozpoznać dobry krem?
Kwas hialuronowy bywa składnikiem kosmetyków obiecujących wygładzenie zmarszczek. Droga od zewnątrz także działa, trzeba jednak sprawdzić, ile w kremie czy maseczce znalazło się tej drogocennej substancji. Dlatego należy sceptycznie podejść do serii specyfików w marketach, zwracając uwagę raczej na dermokosmetyki, takie jak Eucerin Hyaluron Filler, Vichy Liftactiv Hyalu czy Mesoestetic Hydra Vital. Większa zawartość serum (pow. 1 proc.) i składniki ułatwiające wchłanianie powinny spowodować dużo lepsze efekty i pozwolić na dobroczynne działanie kwasu.