Które tureckie słodycze warto przywieźć z wakacji?

397
0
Share:

Nie jest tajemnicą, że turyści będący na wakacjach szukają prezentów. Prezentów, którymi mogliby obdarować rodzinę i przyjaciół po powrocie do domu. Wybór odpowiednich prezentów bardzo często przyprawia o ból głowy. Na szczęście słodycze wydają się być prezentem uniwersalnym. Zwłaszcza, jeśli są to regionalne przysmaki. Ta zasada doskonale sprawdza się właśnie w Turcji, która słynie ze słodyczy. Ale przed zakupem, warto spróbować tych wszystkich słodkości. Nie tylko dlatego, że niektóre tureckie słodycze mogą być niezwykle słodkie. Ale dlatego, że są przepyszne.

Najbardziej znane tureckie słodycze to…

Zacznijmy od chałwy. Gdyż to właśnie halva (chałwa) należy do najbardziej znanych słodyczy. Ten turecki przysmak jest legendarny i dzięki temu można go znaleźć niemal w każdym zakątku kraju. Ma wiele zalet. Można go przechowywać w niskich lub wysokich temperaturach gdyż nie jest wrażliwy na temperaturę. Co prawda w przypadku przechowywania w wysokiej temperaturze staje się lepka i bardziej lejąca, ale nie wpływa to na niej walory smakowe. Natomiast niskie temperatury sprawiają, że chałwa jest bardziej sucha i krucha.

Łatwo ją kupić i nie należy do drogich przysmaków. Na dodatek dostępna jest w wielu smakach, więc każdy może znaleźć taki, który lubi i który najbardziej mu odpowiada. Niektórzy lubią chałwę bez dodatków, inni przepadają za czekoladową, orzechową lub pistacjową. Jest w czym wybierać.

Lokum to kolejny słynny turecki przysmak. Lokum jest bardzo słodkie. Robi się je z cukru i skrobi. Podobnie jak chałwa dostępne jest w wielu smakach. Można znaleźć lokum, do którego dodano orzechy, daktyle i różnego rodzaju aromaty. Można kupić je luzem na wagę, albo w niezwykle ładnych opakowaniach. W jednym smaku, lub w różnych smakach w jednym opakowaniu. Ładne opakowania sprawiają, że lokum idealnie nadaje się na prezent.

Turecka wata cukrowa, która nosi nawę Pismaniye to kolejny turecki, słodki przysmak. Wygląda on prawie jak wata cukrowa. Można go również znaleźć w postaci kulek, które przypominają odrobinę watę. Składa się z mąki pszennej, cukru i aromatów. Jak w poprzednich słodyczach, także tutaj można spotkać dodatki w postaci orzechów, kakao, pistacji, czy wanilii. Turyści chętnie kupują ten przysmak, gdyż wygląda niecodziennie i jest słodki. Odporny na temperatury i kojarzy się z Turcją.

To tylko kilka z ogromu słodyczy, które można znaleźć w Turcji. Są to najbardziej znane słodycze i można wykorzystać je jako pomysł na prezent. Ogromny wybór smaków, dodatków oraz estetyczne opakowania sprawiają, że może być to naprawdę trafiony prezent. Warto, więc zaopatrzyć się w nie przed powrotem z wakacji.

Share: