Jakie ubezpieczenie samochodu należy wybrać?

594
0
Share:

Ubezpieczenie samochodu to temat bardzo ważny, którego należy przypilnować przynajmniej raz na rok. Tylko dzięki temu będzie można w dobry sposób ochronić swoje finanse. Rozróżniamy dobrowolne i obowiązkowe ubezpieczenia związane z pojazdami mechanicznymi.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Jest jedna obowiązkowa polisa, która nie chroni właściciela, ale inne osoby biorące udział w wypadku. Mowa tutaj o odpowiedzialności cywilnej, której obecność narzucona jest przez przepisy prawa. Jeżeli dana osoba spowoduje wypadek, to osoby poszkodowane mają szansę na uzyskanie odszkodowania z polisy OC. Sam właściciel OC nic nie otrzyma. Ubezpieczenie OC zawsze idzie za danym pojazdem.

Dobrowolne polisy na samochód

Jeżeli chodzi o dobrowolne ubezpieczenie samochodu, to możemy wyróżnić:

  • autocasco – w sposób bezpośredni chroni właściciela pojazdu. W przypadku kolizji (spowodowanej ze swojej winy), można liczyć na wypłatę odszkodowania. Aczkolwiek, należy w tym wypadku zapoznać się z obowiązującymi wyłączeniami.
  • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków, które zapewniają ochronę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. 
  • assistance – oferowane jest jako uzupełnienie polisy OC i AC. To dzięki temu nie trzeba przejmować się problemami, jakie mogą wyniknąć w przypadku awarii samochodu. Ochrona zapewniana jest przez całą dobę.

To sam właściciel pojazdu mechanicznego decyduje o tym, jaką dokładnie polisę (oprócz obowiązkowego OC) wykupi. Warto porównać składki na poszczególne ubezpieczenia.

 

Share: