https://atmlive.pl https://andrzejurbanowicz.pl https://inklouds.pl

Jakie są rodzaje filtrów do wody pitnej?

1555
0
Share:

Woda gruntowa, którą pobieramy z wodociągów do naszych kranów, jest pełna wszelkich zanieczyszczeń, takich jak choćby nadmiar soli mineralnych i metali ciężkich. Ich obecność w wodzie powoduje, że woda jest niezdatna do picia, dlatego należy ją uzdatnić różnymi filtrami – jakimi?

Dlaczego filtrujemy wodę?

W wodociągach miejskich pozbywa się problemu twardej, zanieczyszczonej wody za pomocą chlorowania wody lub uzdatniania jej specjalnymi urządzeniami. Dzięki temu woda, którą znajdujemy w kranach w blokach mieszkalnych jest czysta, pozbawiona szkodliwych substancji, lub stężenie tych substancji jest niegroźne dla organizmu, gdy nie przekroczymy pewnej dawki spożycia wody kranowej. Jeśli decydujemy się na stosowanie indywidualnych filtrów w domu, to tylko celem doczyszczenia wody.

W domach jednorodzinnych musimy samodzielnie zadbać o zamontowanie odpowiedniego systemu filtracji, i mamy w tej kwestii bardzo wiele różnych urządzeń do wyboru. Niezbędne jest zlecenie sanepidowi badania składu wody – by na tej podstawie dobrać urządzenie odpowiednie do stosowania właśnie w naszym domu.

Stacje uzdatniania wody i filtry wstępne

Stacje uzdatniania wody to specyficzne filtry do wody, które montuje się w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu wewnątrz domu. Systemy te działają w ten sposób, że podczas przepływu wody przez złoże filtracyjne, oddzielane są z wody cząstki zawieszone.

Filtry wstępne są to filtry do wody mechaniczne, montowane na rurach, posiadające wymieniany lub płukany filtr do wody. Ich zaletą jest niewątpliwie niski koszt zakupu i łatwość montażu, wadą – konieczność pilnowania stopnia zużycia filtr i jego regularne wymienianie.

Filtr zmiękczający wodę

Taki filtr zawiera specjalny zbiornik z żywica jonowymienną, wewnątrz którego zachodzi proces wymiany jonowej w kationitach sodowych. Wymiana dokonuje się między jonami sodu kosztem wyeliminowania jonów wapnia i magnezu.

Ten rodzaj filtra wymaga regularnej konserwacji i przeglądów, ale jego wydajność jest dość duża. Co więcej -ten filtr do wody umożliwia regulację stopnia twardości wody, co jest dużym komfortem dla użytkownika, ponieważ twarda woda w mieszkaniu nie jest zjawiskiem pożądanym.

Filtry węglowe

Filtry z podłożem węglowym są bardzo efektywne, ponieważ podłoże takie ma dużą chłonność zanieczyszczeń.

Są one dość wydajne i często stosowane jako bardzo efektywny sposób na usuwanie z wody pitnej metali ciężkich i środków pogarszających smak i twardość wody.

Artykuł powstał we współpracy z Rosmosis

Share: