Jakie leki warto mieć w domu?

1378
0
Share:

Często zdarza się, że choroba dopada nas niespodziewanie i w najmniej odpowiednim momencie. Czasem nie mamy nawet siły czy możliwości udać się wtedy do apteki po leki, które mogłyby nam pomóc. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką zestaw leków, które mogą okazać się przydatne w nagłych wypadkach.

 

Leki przeciwbólowe

Tabletki przeciwbólowe to chyba najczęściej używane przez nas leki. Warto mieć w domu środki zawierające na przykład paracetamol czy ibuprofen. Będą one dla nas pomocne, jeśli nagle dopadnie nas na przykład nieznośny ból głowy czy zęba. Pamiętajmy jednak, aby leków przeciwbólowych nie nadużywać. Zwalczają one bowiem jedynie objaw czyli ból. Warto zniwelować jego przyczynę, a w tym celu udajmy się do lekarza.

 

Środki przeciwko grypie i przeziębieniu

Jeśli dopadnie nas grypa bądź przeziębienie, niekoniecznie od razu musimy pędzić do lekarza. Warto wyposażyć domową apteczkę w środki takie jak syrop na kaszel, tabletki do ssania na ból gardła, czy krople do nosa na katar. Niezbędne będą również leki, które pomogą nam zbić gorączkę, towarzyszącą bardzo często grypie. Na rynku dostępnych jest wiele takich preparatów, które możemy zakupić bez recepty, na przykład Modafen Grip, Fervex czy Febrisan. Warto jednak pamiętać, że jeśli gorączka i inne objawy grypy utrzymują się przez dłuższy czas, jest to znak, aby udać się niezwłocznie do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

 

Preparaty na dolegliwości układu pokarmowego

Przykrą i często występującą dolegliwością jest biegunka. Aby się jej pozbyć, trzymajmy zawsze w domu leki, które złagodzą nasze objawy. Preparaty przeciwbiegunkowe są niezbędne w każdej domowej apteczce, jednak warto pamiętać także o środkach, które przywrócą odpowiednią gospodarkę wodną, zaburzoną w trakcie biegunki czy wymiotów. Osobom, które zmagają się z bólami żołądka, poleca się mieć zawsze pod ręką krople żołądkowe.

 

Środki dezynfekujące i opatrunkowe

 

Skaleczenia oraz inne tego typu urazy zdarzają się praktycznie każdemu z nas. Wystarczy, że przy gotowaniu zatniemy się nożem w palec. Zawsze warto więc posiadać w domu środki, które pozwolą na dezynfekcję naszej rany, a także na wykonanie odpowiedniego opatrunku. Ważne jest bowiem to, żeby nie dopuścić do zakażenia zranionego miejsca. Zainwestujmy więc w wodę utlenioną, jednak pamiętajmy, że raz otwarta szybko traci swoją przydatność. Poza tym zawsze miejmy pod ręką zestaw opatrunkowy, składający się z podstawowych środków, takich jak plastry, bandaże, jałowe gazy.

Share: