https://terazubezpieczenia.pl https://myvatn.org https://fip.org.pl

Jak uzyskać zasiłek rodzinny w Norwegii?

3248
0
Share:

Legalna praca w Norwegii wiąże się z możliwością pobierania od państwa specjalnych zasiłków i korzystania z ulg podatkowych. Wielu rodaków pracujących za granicą nie korzysta z przysługujących im świadczeń z obawy o konieczność wypełniania skomplikowanych druków. Jak walczyć o swoje prawa i uzyskać należne pieniądze? Sprawdź!

Nie taki diabeł straszny…

Konfrontacja z norweskim urzędem może budzić lęk i stres. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie musi osobiście załatwiać wszystkich formalności. Na rynku funkcjonują firmy, które oferują fachowe doradztwo i pomóc w odzyskiwaniu należnych pieniędzy osobom legalnie zatrudnionym za granicą. Pierwszym krokiem na drodze aplikacji o zasiłek rodzinny w Norwegii jest kontakt z fachowcem, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Korzystając z usług firmy, możesz również uzyskać zasiłek opiekuńczy, zwrot podatku z Norwegii i inne dodatkowe świadczenia.

Dokumenty potrzebne do otrzymania zasiłku w Norwegii

Aby aplikować o zasiłek rodzinny lub opiekuńczy, niezbędne jest skompletowanie wszystkich dokumentów. Część z nich otrzymasz od norweskiego pracodawcy, a część dostarczy polskie biuro pośredniczące w procedurze. We wniosku muszą znaleźć się druki takie jak: kserokopia dowodu osobistego lub paszportu wnioskodawcy, kserokopie umowy o pracę i wszystkich pasków płacowych, zaświadczenie o zameldowaniu, Registeringbevis (czyli pozwolenie na pobyt i pracę w Norwegii), Loons (dokument wystawiany przez pracodawcę na koniec każdego roku podatkowego), akty ślubu i urodzenia dziecka, kserokopia Skattekort (czyli karty podatkowej) i zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu zasiłku rodzinnego w Polsce. Jeśli samodzielnie prowadzisz w Norwegii działalność, do wyżej wymienionego kompletu druków należy dołączyć dodatkowo poświadczenie otwarcia firmy oraz jej ewentualnego zamknięcia oraz kserokopię umowy ubezpieczenia zdrowotnego i rentowego.

Share: