Jak rozliczyć dochody uzyskane za granicą – praktyczne informacje

Rzeczpospolita Polska nakłada na wszystkich rezydentów uzyskujących dochody obowiązek podatkowy. Tyczy się on również dochodów uzyskiwanych za granicą, gdy miejscem stałej rezydencji podatkowej lub centrum interesów życiowych podatnika znajduje się w Polsce. W tej sytuacji konieczne są rozliczenia z zagranicy z polskim urzędem skarbowym.
Jak rozliczyć dochody uzyskiwane za granicą?
Dla wielu pracujących jest to skomplikowany temat. Bardzo często odprowadzają oni podatki za granicą, gdyż zatrudnieni są na podstawie tamtejszej umowy o pracę. Standardowo podatki są przez nich odprowadzane, jednakowoż nie mogą oni zapomnieć o konieczności rozliczenia dochodów przed naszym rodzimym fiskusem. Dlatego też potrzebnych jest kilka praktycznych informacji na temat tego, jak powinny być realizowane rozliczenia z zagranicy.
W ramach Unii Europejskiej funkcjonują tzw. umowy na temat unikania podwójnego opodatkowania. Celem tego jest, aby pracownik który został opodatkowany za granicą, nie miał potrzeby kolejnego opłacania podatku w miejscu swojej stałej rezydencji fiskalnej. Polska respektuje tą umowę, a fiskus wykreśla jasne wytyczne odnośnie realizacji rozliczenia finansowego z dochodów uzyskanych za granicą.
Jaki formularz wybrać na rozliczenia z zagranicy?
Referencyjny do rozliczania dochodów z zagranicy jest formularz PIT-36, do którego dodawany jest załącznik PIT-ZG. W załączniku zawieramy informacje na temat kraju pracy oraz uzyskanych na miejscu dochodów – wyliczonych na podstawie średniego kursu NBP z dnia zakończenia umowy o pracę.
Formularz PIT-36 zawiera odrębną rubrykę służącą do wpisania dochodów uzyskiwanych za granicą. Co istotne, nie trzeba od nich płacić podatku – podnoszą one jedynie limit kwoty wolnej i zapłacić trzeba jedynie podatek od nadwyżki dochodowej.
Jak widać, rozliczenia z zagranicy PIT nie są niczym trudnym. Przy dostępie do współczesnych narzędzi możliwe jest bardzo łatwe rozliczenie i wysłanie deklaracji przez internet.