https://bayareapowerclub.com/cieple-zimowe-buty-jezdzieckie/ https://sitenegaar.com/bezpieczenstwo-informacji/ https://pier-agence.com/derka-polarowa-zadbaj-o-swojego-konia/

Jak prawidłowo ubezpieczyć nasz samochód?

848
0
Share:

 

Posiadacze samochodów przyznają, że dzięki pojazdom ich życie staje się znacznie prostsze: mogą szybciej i bardziej komfortowo dojechać do pracy, mogą planować wyjazdy rodzinne do miejsc, gdzie komunikacja miejska nie dociera. Musimy jednak mieć na uwadze, że własny samochód to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Jakie?

Ubezpieczenie samochodu – polisa OC

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce zobowiązany jest do wykupienia polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC obowiązuje przez rok – po tym czasie konieczne jest wykupienie kolejnej polisy, najlepiej z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. Ubezpieczenie samochodu poprzez wykupienie OC pozwoli nam na pokrycie szkód wyrządzonych na drodze z naszej winy. Szkody mogą dotyczyć zarówno innych pojazdów, jak i ich kierujących, pieszych czy rowerzystów.

Czy wysokość OC jest stała? Nie – wynika ona z wielu zmiennych, takich jak nasz wiek i ilość lat doświadczenia za kierownicą, marka i wiek naszego samochodu, posiadane zniżki. Obecnie ubezpieczenie możemy zakupić w biurach ubezpieczeniowych, jak również poprzez Internet: topowe firmy zaproponują nam to rozwiązanie, które pozwoli na oszczędność naszego czasu, ale i pieniędzy.

Kontrola pojazdu raz na rok

Polskie przepisy wymagają od nas, aby raz na rok nasz pojazd został skontrolowany na okręgowej stacji diagnostycznej. Coroczne badania wykonują jedynie certyfikowane punkty, które dodatkowo wystawiają nam dokument poświadczający stan samochodu. Ustawowo koszt badania jest stały zarówno dla samochodów osobowych, jak i motocykli. Podczas badania sprawdzane są przede wszystkim hamulce, zawieszenie samochodu, stan podwozia, elementy pod maską, światła oraz ich prawidłowe ustawienie. Mechanicy sprawdzający samochód mogą zlecić dodatkowe naprawy i dopiero po wykonaniu niezbędnych poprawek wystawić pozytywne badanie techniczne. Badanie jest obowiązkowe, a terminy przeglądów odnotowywane są w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

 

 

Share: