Jak dobrze kupić grunt inwestycyjny?

Śląsk to miejsce, w którym przemysł kwitnie – coraz więcej inwestorów z całego kraju oraz z zagranicy inwestuje w ten region, ponieważ przynosi to ogromne zyski. Pierwszym etapem inwestycji jest zakup odpowiedniego gruntu inwestycyjnego. Ten krok decyduje o powodzeniu całej inwestycji, dlatego warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę podczas kupna.
Lokalizacja gruntu inwestycyjnego
Na początek warto wziąć pod uwagę lokalizację. Jest ona istotna bez względu na to, czy budujemy biuro, halę, magazyn, sklep czy też planujemy jakąkolwiek inną inwestycję. Jeśli jest to forma sklepu, zadajmy sobie pytanie – czy znajdziemy klientów i czy jesteśmy na tyle silną marką, że klienci przyjadą nawet jeśli będziemy położeni na obrzeżach?
To jednak nie wszystko. Pomyślmy jeszcze o tym, czy znajdziemy pracowników, o kosztach ich ewentualnego dowozu do pracy. Ważne jest także to, czy nasze ewentualne zaopatrzenie, jeśli takiego potrzebujemy, będzie w stanie dotrzeć do danego miejsca.
Koszty inwestycji na danym gruncie inwestycyjnym
Jeśli już wiemy, jaka lokalizacja będzie najlepsza do naszego typu inwestycji i które grunty inwestycyjne spełniają nasze wymogi, należy przeanalizować je pod kątem kosztów inwestycji. Otóż wiadomo, że budując cokolwiek – nawet halę czy magazyn – potrzebujemy prądu, wody, kanalizacji itp.
Warto zatem zażądać od właściciela gruntu inwestycyjnego odpowiednich dokumentów poświadczających możliwość przyłączenia do inwestycji energii elektrycznej, wodociągów, gazociągów, kanalizacji czy sieci telekomunikacyjnej. Pamiętajmy, że grunty inwestycyjne, na których we wszystkie wspomniane rzeczy musimy zainwestować, z konieczności muszą w negocjacjach osiągnąć niską cenę sprzedaży.
Warunki prawne i środowiskowe
W dobie rosnącej ilości biurokracji nie możemy zapomnieć również o prawnym aspekcie sprzedaży. Aby nie zostać oszukanym warto poprosić właściciela gruntu inwestycyjnego o odpowiednie memoradum inwestycyjnego, w skład którego będzie wchodzić wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów i budynków, mapa zasadnicza oraz księgi wieczyste.
Warto ponadto zapoznać się ze stanem środowiskowym danego gruntu środowiskowego. A zatem – sprawdzić czystość, jakość i wilgotność gleby, możliwość budowy, stopnia skażenia. Analizy tej muszą dokonać zaufani geolodzy – w przeciwnym bowiem razie może okazać się, że za wysoką kwotę kupimy grunt, na którym nie da się niczego postawić albo w który trzeba włożyć wiele pieniędzy, by dostosować go do obowiązujących dziś norm.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Metropolis