https://bayareapowerclub.com/cieple-zimowe-buty-jezdzieckie/ https://afterschoolspecialmusic.com/toczek-do-jazdy-konnej-kask-jezdziecki-to-podstawa/ http://capitalareafriendsoftransit.org/oficerki-jezdzieckie-do-jazdy-konnej/

Drzewo oliwne – jak wyhodować je w domu?

3842
0
Share:

Ozdobne drzewka hodowane w donicach to bardzo popularny trend. Warto jednak wybierać tylko takie rośliny, które będą czuły się w naszych mieszkaniach dobrze, i którym jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki do kwitnięcia i owocowania – tylko wtedy ich hodowla ma sens. Drzewo oliwne jest nieco wymagającym, ale prostym w „obsłudze” drzewkiem, które świetnie sprawdza się w charakterze drzewka bonsai, przeznaczonego do ozdoby. Sadzonki, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych raczej nie wydają owoców – oliwek, a jeśli już, są one bardzo drobne i nie osiągną smaku prawdziwej, dorodnej oliwki z południa.

Skąd wziąć drzewko?

Drzewo oliwne możemy wyhodować nawet z pestki oliwki posadzonej w odpowiedniej ziemi, nawadnianej i wystawionej na działanie słońca przez większą część doby. Taka hodowla może jednak trwać latami, dopóki drzewko nie osiągnie wymarzonej przez nas wysokości i rozmiarów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupno sadzonki drzewa oliwnego w sklepie ogrodniczym – wówczas mamy pewność, że drzewo jest szczepione i należy do szlachetnych odmian.

Jak dbać o drzewko oliwne?

Drzewo oliwne wymaga przede wszystkim dużego nasłonecznienia. Warto przy tym pamiętać, że jego system korzeniowy jest silnie rozbudowany, a liście przystosowane do tego, by przetrwać nawet suszę. Drzewku może więc zaszkodzić nadmierne podlewanie, dlatego nie należy robić tego zbyt często. Zaleca się kupno podłoża o dużej przepuszczalności, które usunie nadmiar wilgoci z gleby i zapewni jej roślinie dokładnie tyle, ile ona potrzebuje. Z powodzeniem możemy podlewać drzewko oliwne zaledwie raz w tygodniu niewielką ilością wody, a nawet pozostawić je bez podlewania przez dłuższy czas, na przykład podczas dwutygodniowego urlopu.

Odpowiednie miejsce dla drzewka

Najlepszym miejscem dla drzewa oliwnego w mieszkaniu będzie nasłoneczniony pokój, od strony zachodniej lub południowej, bezpośrednio przy oknie. Chodzi o to, by zapewnić roślinie stały dostęp do jak największej ilości światła. Warto też dbać o regularne wietrzenie pomieszczenia. Latem donicę możemy wystawiać na zewnątrz, jednak na okres jesieni i zimy najlepiej trzymać drzewko wewnątrz domu, gdzie nie ulegnie przemarznięciu.

Istotna jest kwestia przycinania pędów drzewka – robimy to raz do roku, przycinając je do pożądanego przez nas kształtu. Dzięki temu korona drzewka rozrasta się, a także ma ono szansę zakwitnąć, a w przyszłości być może nawet zaowocować. Nawożenie rośliny powinno się odbywać od wiosny do jesieni specjalnymi nawozami do roślin śródziemnomorskich.

Zapraszam po więcej informacji na stronę drzewo oliwne – Tropiart.

Share: