https://donnawhitefornchouse.com/jaki-kask-jezdziecki-wybrac/ https://lewisma.org/nowoczesna-kuchnia-sprawdz-najnowsze-inspiracje/ https://myvatn.org/jak-sie-przygotowac-do-brazowej-odznaki-jezdzieckiej/

Domki bez pozwolenia: kiedy nie musimy mieć pozwolenia na budowę?

4476
0
Share:

Okazuje się, że nie zawsze, gdy chcemy postawić na działce jakąś bardziej zaawansowaną konstrukcję, musimy mieć pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni organ administracyjny. Czasami wystarczy jedynie zgłosić, że mamy zamiar coś budować. To duże ułatwienie, a domki bez pozwolenia mogą być budowane dzięki nowelizacji z grudnia 2017 r.

 

Czym różni się zgłoszenie od budowy?

Oczywiście nie jest tak, że domki bez pozwolenia mogą powstać bez wiedzy gminy i urzędników państwowych. Jednak w tym momencie nie zawsze trzeba czekać na wydanie zgody (co bywa mocno uciążliwe). W niektórych przypadkach prawo dopuszcza możliwość jedynie zgłoszenia chęci budowy konkretnego obiektu. Różnica może wydawać się niewielka, jednak w praktyce oznacza to, że zgłoszenie nie wymaga czynnej reakcji organu administracyjnego. Wprawdzie budowy i tak nie można rozpocząć w ciągu 30 dni po zgłoszeniu (wraz z odpowiednią dokumentacją) chęci budowy, jednak jest to kwestia, którą da się łatwo rozwiązać. Wystarczy zaplanować cały proces znacznie wcześniej; warto wyznaczyć orientacyjne terminy rozpoczęcia prac znacznie wcześniej, dzięki czemu zgłoszenie można wykonać w okresie przygotowania do prac. Warunkiem rozpoczęcia prac jest milcząca zgoda organu administracyjnego – przyjmuje się, że jeśli w ciągu 30 dni od zgłoszenia urzędnik nie zgłosi sprzeciwu (który może być uzasadniony np. brakami w dokumentacji), to budowa może zostać rozpoczęta bez żadnych przeciwwskazań.

 

Co można wybudować na działce bez pozwolenia?

Zgodnie ze znowelizowanym prawem, domki bez pozwolenia to np. budynki gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową, parterowe budynki gospodarcze o dopuszczalnych wymiarach, wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne (ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane), a także garaże, wiaty i altany (przy jednoczesnym spełnianiu określonych warunków). Zgody na budowę w dalszym ciągu wymagają np. bliźniaki czy domy szeregowe.

Share: