Dodatki socjalne w Niemczech – czy mają wpływ na 500+?

Pracując w Niemczech nie tylko zdobywamy dodatkowe doświadczenie, ale też możemy korzystać z szerokiego pakietu dodatkowych świadczeń oferowanych nam przez zagranicznych pracodawców. Wielu Polaków pozostających dłużej w Niemczech zwraca uwagę także na benefity socjalne, takie jak Kindergeld. Czy są one porównywalne do polskiego 500+?
Dodatkowe pieniądze na dziecko
W Europie systemy opieki socjalnej małoletnich zależne są od decyzji konkretnych rządów. W przypadku Niemiec dodatek ten nazywa się Kindergeld i może być przyznawany na każde dziecko do 25 roku życia (pod warunkiem kontynuowania nauki). Kindergeld obejmuje również dzieci pracowników zagranicznych, którzy muszą jednak spełnić kilka warunków: najważniejszym z nich jest uzyskanie nieograniczonego obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że muszą być oni legalnie zatrudnieni w Niemczech przez przynajmniej sześć miesięcy. Kindergeld to niebagatelny zastrzyk gotówki, a pieniądze te powinny być wykorzystywane na poprawienie warunków bytowych dziecka czy zapewnienie mu pomocy do nauki. Czy Kindergeld a 500+ wpływają na siebie?
Czy 500+ a Kindergeld mają na siebie wpływ?
Okazuje się, że tak. Chcąc skorzystać z pomocy socjalnej tego typu w Niemczech musimy pamiętać o tym, że konieczne jest złożenie analogicznego wniosku w Polsce o 500+. O tym, który zasiłek będzie nam wypłacany zadecydują sami urzędnicy na podstawie przepisów. Jeśli krajem pierwszeństwa będą Niemcy dostaniemy odpowiedź negatywną z Polski. Jeśli to jednak Polska będzie krajem wypłacającym pieniądze musimy wiedzieć o tym, że wysokość 500+ zostanie wyrównana do wysokości Kindergeld na podstawie tzw. dodatku dyferencyjnego. Jest to możliwe dzięki koordynacji świadczeń pomiędzy państwami członkowskimi UE.