Czym jest blachodachówka?

Poszyć dachów jest wiele rodzai. Od wysłużonej papy, przez dawny eternit aż po blachodachówki. Jest w czym wybierać, choć my sami dość często nie umiemy ich skatalogować we własnej głowie. Wiedza na ten temat przydatna jest nie tylko architektom, bo może nam przydać się w momencie budowy domu albo jego remontu. Nie będziemy musieli polegać wtedy wyłącznie na wiedzy innych.
Pokrycia dachów
Najstarszym spotykanym jeszcze poszyciem, jest papa. Można ją spotkać na starszych domach albo budynkach gospodarskich. Mimo że to dość tani materiał, o jego zanikającej popularności, można mówić już jako o fakcie. Spowodowane jest to przede wszystkim nieciekawym wyglądem, który w połączeniu ze średnią trwałością, spowodował odejście od tego materiału.
Jeszcze w dwudziestym wieku, dość dobrze rozwijał się rynek sprzedaży eternitu, oczywiście jako pokrycie dachów. Dziś nie stosuje się go ze względu na jego rakotwórcze działanie, spowodowane zawartym w nim azbestem. Trzeba jednak wiedzieć, że poszycie to istniało i było naprawdę popularne.
Blachodachówka zaś to materiał, który dotarł do nas dość późno, ale zdążył zawojować rynek. Łączy on w sobie najbardziej pożądane cechy. Jest relatywnie tani oraz naprawdę wytrzymały. Jest to jednak zasługa wysokiej jakości arkuszy blachy oraz faktu pokrycia jej warstwą związków organicznych, w tym poliestrów. Chronią one metal przed rdzewieniem, co mogłoby powodować różnego rodzaju nieszczelności.
Kolor pokrycia
Od lat najpopularniejsza jest czerń, która wyparła wcześniej czerwień. Spowodowane było to głównie kolorem elewacji. Zrezygnowaliśmy wszak z żółci, pomarańczy czy zieleni na rzecz bieli. Do niej kolor choćby brązowy nie pasował, dlatego zastąpiliśmy go grafitem oraz innym odcieniami czerni, oraz szarości.
Ciemne kolory mają jednak swoje zalety, które niezwiązane są wyłącznie z panującą modą. Nawet jeśli kolor czarny będzie blaknąć, przeobrazi się on wpierw w grafit, a potem w ciemne odcienie szarości, które będą i tak wyglądać korzystnie. Z tego właśnie powodu sięganie po pokrycia dachów w tym kolorze, jest naprawdę korzystne ekonomicznie.
Podsumowując, blachodachówka, która zwojowała rynek, posiada wszelkie cechy na to, aby utrzymać się na nim jeszcze przez długie lata. Jest wytrzymała oraz dobrze prezentuje się na dachach. Czego można chcieć więcej? Jako że cena również jest optymalna, to znak, że nie można już otwarcie narzekać.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal