https://pisane-slowem.pl https://inklouds.pl https://myvatn.org

Czy warto stosować płyny do ust?

2284
0
Share:

Prawidłowa oraz kompletna pielęgnacja jamy ustnej i zębów powinna obejmować: szczotkowanie zębów odpowiednią pastą, płukanie płynem do płukania jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni między zębowych. Dlaczego samo szczotkowanie nie wystarczy? Ponieważ po każdym posiłku bakterie i resztki pokarmów osadzają się w jamie ustnej i mogą formować płytką nazębną, zwaną potocznie osadem nazębnym. Z kolei ten osad może być przyczyną powstawania: chorób dziąseł, próchnicy, kamienia nazębnego lub nieświeżego oddechu. Jeżeli chcecie ustrzec się przed tymi problemami to koniecznie zacznijcie używać płyny do ust.

Składniki płynów do płukania jamy ustnej

W zależności od tego, jakie są nasze indywidualne potrzeby, należy wybrać odpowiednie płyny do ust. Na każdym opakowaniu zawarty jest spis składników. Zastanawialiście się jakie działanie maja poszczególne składniki?
1) Związki amoniowe – działają działają przeciwbakteryjnie.
2) Dwuguanidyny – działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
3) Cytrynian sodu i boran sodu – zmniejszają ryzyko powstawania kamienia nazębnego, usuwają przebarwienia zębów.
4) Sole cynku – utrzymują naturalną biel zębów.
5) Sole potasu – redukują nadwrażliwość zębów.
6) Związki fluoru – wzmacniają zęby przez silną ochronę szkliwa.
7) Witamina E – uszczelnia naczynia krwionośne i nabłonek jamy ustnej.
8) Olejki na przykład eukaliptusowe – działają przeciwbakteryjnie i odświeżająco.

Sposoby stosowania płynów do ust

Płyny do ust można stosować na trzy sposoby:
1. Przed szczotkowaniem zębów – płyny do ust zastosowane przed szczotkowaniem zębów pomagają w rozmiękczeniu zalegającej płytki nazębnej, przez co jej usunięcie podczas szczotkowania staje się znacznie łatwiejsze, a czyszczenie zębów dużo dokładniejsze.
2. Po szczotkowaniu zębów – płyny zastosowane po szczotkowaniu zębów chronią zęby i dziąsła przed atakiem bakterii, zabezpieczają dodatkowo miejsca, do których nie udało się dotrzeć szczoteczką do zębów, dostarczają zębom „dodatkową porcję” chroniącego przed próchnicą fluoru oraz pozwalają na długotrwałe utrzymanie przyjemnego oddechu i uczucia świeżości.
3. Pomiędzy szczotkowaniem zębów – płyny do ust zapewniają ochronę bakteryjną. Wystarczy więc stosować je 2 razy dziennie. Jednak jeśli odczuwamy potrzebę wypłukania jamy ustnej (np. po posiłku), możemy to zrobić, a uczucie świeżości i czystości utrzyma się na jeszcze dłużej.

Jamę ustną należy płukać nierozcieńczonym płynem przez ok. 30 sekund, po czym wypluć i nie płukać ponownie już wodą. W taki sposób użytkowane płyny do ust z całą pewnością sprawią, że higiena jamy ustnej będzie na wysokim poziomie.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Profimed – płyny do ust.

Share: