https://alfredotavares.com/jakie-komplety-wypoczynkowe-warto-wybrac-do-pokoju-dziennego/ https://zhongchenzi.com/okna-aluminiowe-obalamy-popularne-mity/ https://malgo.com.pl/hkm-czaprak-zadbaj-o-wygode-swojego-konia/

Czy kleszcze jesienią są niebezpieczne?

1459
0
Share:

Wraz z nadejściem wiosny obawiamy się wzmożonej aktywności kleszczy. Okazuje się jednak, że jesteśmy w potwornym błędzie. Po pierwsze – kleszcze zaczynają atakować jeszcze w końcówce zimy, po drugie – jesienią wcale nie możemy czuć się bezpieczni. O czym powinniśmy wiedzieć? Kiedy test na boreliozę może okazać się niezbędny?

 

Jesienią wcale nie jest bezpieczniej

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Można je spotkać głównie na łąkach i w zagajnikach, jednak równie dobrze mogą kryć się w trawach miejskiego trawnika. Wybierają zazwyczaj ciepłe i wilgotne miejsca. Większość osób jest przekonana, że kleszcze – wraz z końcem lata – przestają atakować i stają się nieaktywne, a ten stan trwa aż do wiosny. Niestety – po pierwsze, kleszcze zaczynają się budzić jeszcze zimą (wystarczą nieco wyższe temperatury; kleszcze zapadają w sen zimowy lub giną dopiero w temperaturze powyżej siedmiu stopni Celsjusza na minusie) lub wręcz w ogóle nie zasypiają. Jeśli zaś chodzi o jesień, to między drugą połową sierpnia a drugą połową września rozpoczyna się okres przeobrażania kleszczy z larw w nimfy. Tym samym jest to – wbrew pozorom – druga faza szczytu aktywności kleszczy, które w tym czasie żerują wyjątkowo agresywnie.

 

Jak rozpoznać boreliozę?

Test na boreliozę: jak rozpoznać boreliozę? Osoby, które kompletnie nie zdawały sobie sprawy z zagrożenia, a które jednocześnie nie odmawiały sobie wypraw na łąki, do lasu czy nawet na miejskie pola, powinny zastanowić się, czy nie mają żadnych objawów wskazujących na boreliozę – już co dziesiąty kleszcz może być nosicielem bakterii odpowiedzialnej za rozwój choroby, a wiele osób nawet nie zauważa, że zostało ugryzione. Z tego względu, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy (zwłaszcza pojawi się rumień wędrujący), to warto jak najszybciej wykonać test na boreliozę. W tym celu należy udać się do lekarza oraz opisać swoje objawy i podejrzenia; zazwyczaj kieruje on pacjenta na bezpłatny test na boreliozę ELISA, który wykonywany jest bezpłatnie w laboratorium analitycznym.

Share: