Czujniki nacisku w urządzeniach pomiarowych

345
0
Share:

Czujniki są ważnym elementem współczesnych instalacji, obiektów i urządzeń produkcyjnych, a także elektroniki. Jednym z rodzajów czujników są te odpowiedzialne za pomiar naprężenia materiałów lub ich powierzchni. Dowiedz się, jak działa czujnik nacisku i gdzie znajduje zastosowanie.

Co to jest czujnik nacisku?

Czujnik tensometryczny, bo tak nazywany jest fachowo czujnik nacisku, to najważniejszy element każdego urządzenia do pomiaru naprężeń, sił rozciągających i ściskających. Jest także podstawowym elementem budowy wagi elektronicznej. Znajdują zastosowanie w układach automatyki, gdzie dokonywane są pomiary wagi i ciężaru. Dobrym przykładem są zbiorniki magazynujące, mieszalnicze lub platformy najazdowe.

Umieszczane są najczęściej pod podporami zbiorników lub platform. Razem z dedykowanymi i kompatybilnymi urządzeniami do pomiaru, można z powodzeniem dozować surowce, pomiar mas czy naprężeń. Warunki pomiaru i jego wymagania, mają bezpośredni wpływ na wybór odpowiedniego typu czujnika nacisku. Badany materiał, wymagany kształt końcówki czujnika, rodzaj obciążeń oraz temperatura pracy będą miały wpływ na dobór konkretnego modelu czujnika.

Właściwości czujników nacisku

Najczęściej stosowanymi obecnie czujnikami nacisku są tensometry oporowe. Używane są przy wszelkich pomiarach użytkowych, jak i laboratoryjnych. Cechują się dużą czułością i dokładnością. Niewątpliwą ich zaletą są niewielkie wymiary oraz wysoka odporność na wstrząsy i drgania.

Ich konstrukcja umożliwia przeprowadzanie pomiarów w warunkach wysokich temperatur i ciśnień. Dzięki szybkości i łatwości montażu czujników na różnych urządzeniach i sprzętach można umieszczać je także na powierzchniach zakrzywionych.

Jak działa czujnik nacisku?

Podstawowa zasada działania czujnika nacisku wykorzystuje właściwości fizyczne metalowego drutu, które zmieniają jego rezystancję elektryczną wraz ze zmianą jego długości. Folia lub drut oporowy jest naklejany przy pomocy specjalistycznego kleju do elementu odkształcającego się pod wpływem momentów, lub działających sił. Materiał oporowy w czujniku ulega tym samym odkształceniom jak w elemencie, do którego czujnik został przyklejony.

Stabilność i dokładność czujników zależy bezpośrednio od użytej technologii klejenia i użytych w tym celu materiałów. Ze względu na ułożenie i kształt elementu oporowego rozróżnia się tensometry wężykowe, kratowe oraz tensometry oporowe foliowe. Te ostatnie są najczęściej stosowane ze względu na swoją budowę, która składa się cienkiej folii metalowej sklejonej klejem z podkładką. Tworzy to tak zwaną siatkę rezystancyjną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.

Share: