https://www.gama-sklep.com.pl/a/103-bezowa-kuchnia https://d41teachers.org/nowoczesny-taras-pomysl-na-niebanalne-miejsce-do-relaksu/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/444-nowoczesna-sypialnia-z-garderoba

Co warto wiedzieć o zaworach rozdzielających?

1497
0
Share:
Co warto wiedzieć o zaworach rozdzielających?

Ludzie w dzisiejszych czasach bardzo dbają o bezpieczeństwo. Odnosi się to nie tylko do osobistego bezpieczeństwa, ale również do maszyn i urządzeń, które są wykorzystywane w pracy. Właśnie z tego powodu technika i przemysł w ostatnich latach rozwinęła się bardzo. Dlatego we wszystkich urządzeniach są wykorzystywane elementy najwyższej jakości.

Zawór pneumatyczny – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, to zawór pneumatyczny jest urządzeniem, które steruje przepływem sprężonego powietrza. Warto zauważyć, że wcześniej wspomniany zawór można podzielić na trzy rodzaje. Najbardziej znane są zawory rozdzielcze, które sterują kierunkiem przepływu. Kolejny rodzaj to te urządzenia, które sterują ciśnieniem, a ostatnie to sterujące natężeniem przepływu.

Odpowiednio dobrany rodzaj zaworów do maszyny usprawni i zwiększy bezpieczeństwo pracy. Warto również zaznaczyć, że wysoka jakość wiąże się z trwalszymi elementami. Dzięki temu przedsiębiorstwa nie są zobligowane do częstej wymiany. Dlatego trzeba pamiętać, że czasem konieczne jest wydanie większej ilości pieniędzy, na przykład kupując zawór rozdzielający i cieszyć się nim przez wiele lat.

Zawory rozdzielające – podstawowe informacje

Zawór rozdzielający, inaczej nazywany rozdzielczym to grupa elementów pneumatyki, która steruje kierunkiem przepływu. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest kontrolowanie i kierowanie strumieniem czynnika roboczego do dowolnie wybranej części układu pneumatycznego. Możliwe jest również jego otwieranie lub zamykanie.

Trzeba również zaznaczyć, do czego jest wykorzystywany zawór rozdzielczy. Między innymi do przemieszczeń elementów wykonawczych, czyli siłowników pneumatycznych, które poruszają się liniowo, wahadłowo lub obrotowo.

Jakie są symbole graficzne zaworów rozdzielających?

Symbole graficzne są wykorzystywane przy okazji robienia rysunków technicznych, ale również w dokumentacji konstrukcyjnej. Ważne jest to, by zostało to zrobione zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Trzeba jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do czego służą symbole graficzne. Otóż zawierają one między innymi informacje o ilości dróg i ilości położeń zaworu.

Należy też zwrócić uwagę na to, że symbole graficzne mogą występować w dwóch formach, pełnej lub uproszczonej. Jednak dzięki obu postaciom możliwa jest identyfikacja zaworu rozdzielającego. Choć oczywiście druga forma nie będzie posiadała tak dużej liczby informacji, jak w przypadku pełnej postaci. Artykuł powstał we współpracy ze OBREiUP

Share: