https://magicflvacation.com/co-o-iso-17025-wiedziec-trzeba/ http://rosequarterdevelopment.org/spodnie-do-jazdy-konnej-jaki-model-wybrac/ https://materialprintshop.com/iso-obowiazek-czy-przywilej/

Co ile należy wymieniać olej silnikowy?

3137
0
Share:

Jeśli chodzi o wymianę oleju silnikowego, można spotkać się z licznymi i sprzecznymi opiniami. Nie ma się czemu dziwić, gdyż ten zabieg ma duże znaczenie w kontekście funkcjonowania silnika. Kluczem jest zachowanie odpowiedniego balansu – oleje silnikowe stają się oczywiście coraz wydajniejsze, jednak wciąż istnieją pewne granice dotyczące ich eksploatacji.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna?
  • Co ile wymieniać olej?
  • W jakich sytuacjach należy natychmiast przeprowadzić wymianę oleju?
  • Ile trwa wymiana oleju samochodowego?

Olej silnikowy – dlaczego musisz o niego regularnie dbać?

Olej silnikowy zapobiega przegrzaniu się ruchomych elementów jednostki napędowej, gdyż dzięki swoim właściwościom zmniejsza występujące między nimi tarcie. Oprócz tego funkcjonuje jako wymiennik ciepła – krążąc w układzie, pochłania wysoką temperaturę, a następnie ją odprowadza.

Kwestia tego, co ile wymieniać olej, jest bardzo ważna, a zaniedbania pod tym względem potrafią doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. W wypadku nowych samochodów koszty naprawy mogą wówczas okazać się naprawdę wysokie.

Co ile wymieniać olej?

Ogólnie przyjmuje się zasadę, że w większości silników olej należy wymieniać co 15-20 tysięcy kilometrów. Jednak nawet jeśli nie przebędziesz takiego dystansu w ciągu roku, olej i tak powinien być na wszelki wypadek wymieniony np. w momencie obowiązkowego przeglądu technicznego. Oczywiście zawsze miej na uwadze konkretne wytyczne producenta pojazdu – one także mają duży wpływ na to, jak często wymieniać olej.

Weź także pod uwagę właściwości silnika i to, w jaki sposób użytkujesz auto. Górna granica kilometrów, po przekroczeniu której należy wymienić olej, ma zastosowanie w wypadku samochodów z jednostkami wolnossącymi, które jeżdżą na długich trasach. Jeśli jednak samochód porusza się zwykle na krótkich odcinkach i jest często uruchamiany (np. w mieście), wtedy okresy między wymianami oleju można skrócić nawet o 5 tysięcy kilometrów. Jeśli chodzi o samochody terenowe i sportowe, używane jeszcze intensywniej, olej warto wymieniać nawet co 10 tysięcy kilometrów.

Jak często wymieniać olej – inne sytuacje

Wymianę oleju należy przeprowadzać nie tylko regularnie (co wynika z normalnej eksploatacji), ale i w pewnych szczególnych okolicznościach. Jeśli podczas jazdy zaświeci się kontrolka dotycząca ciśnienia oleju, oznacza to, że trzeba go bezzwłocznie uzupełnić.

Tak samo należy postąpić po niektórych awariach – ogólna naprawa samochodu, przegrzanie oleju itp. Jeśli zaś kupisz auto używane, warto od razu zdecydować się na wymianę oleju. Nie jest to konieczne, ale zapewni Ci spokój w przyszłej eksploatacji pojazdu.

Ile trwa wymiana oleju?

Wymiana oleju nie zajmuje wiele czasu. Tak naprawdę wszystko możesz zrobić samodzielnie – jeśli masz do tego odpowiednie warunki (np. garaż z kanałem) oraz potrzebne narzędzia, to nawet bez większego doświadczenia z pomocą internetowych poradników swoje zadanie powinieneś zrealizować w godzinę.

Większość osób decyduje się jednak na wymianę oleju w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Tam cały proces trwa jeszcze krócej – 15-30 minut. Jednocześnie masz pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie. Oczywiście na wykonanie takiej usługi trzeba się odpowiednio wcześniej umówić.

Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla dobrego funkcjonowania auta. Warto zawsze mieć go w zapasie, by w razie konieczności szybko go uzupełnić. Jeśli chcesz znaleźć olej silnikowy odpowiedni do swojego auta i w dobrej cenie, koniecznie zajrzyj na stronę: https://allegro.pl/kategoria/chemia-oleje-silnikowe-253181.

Share: