Alergia na lateks

1539
0
Share:

Uczulenie na lateks to dolegliwość, która dotyczy najczęściej osób mających częsty kontakt właśnie z lateksem. Jest to reakcja alergiczna organizmu, której nie należy bagatelizować. Jakie są objawy uczulenia, jak na nie reagować i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość?

 

Kto jest narażony na uczulenie na lateks?

Alergia na lateks może dotknąć praktycznie każdego. Jednak najczęściej występuje u osób, które bardzo często mają z nim styczność. Dotyczy to więc przede wszystkim personelu medycznego. Osoby takie korzystają bowiem w swojej codziennej pracy z przedmiotów wykonanych głównie z lateksu – przede wszystkim chodzi o rękawiczki lateksowe. Jednak lateks zawierają również inne akcesoria medyczne, takie jak na przykład wenflony czy cewniki. Szczególnie ostrożni powinni więc być na przykład lekarze czy pielęgniarki. Alergia na lateks często dotyka również pacjentów, którzy przebywając długo w szpitalu również narażeni są na bardzo intensywny kontakt z lateksem. Wszyscy jednak muszą być szczególnie ostrożni i uwrażliwieni na pojawiające się objawy uczulenia przy kontakcie z tym alergenem. Z lateksu wykonane są na przykład niektóre prezerwatywy – objawy mogą pojawić się zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Domieszkę lateksu zawiera również wiele innych przedmiotów codziennego użytku, na przykład smoczki dla dzieci.

 

Objawy alergii na lateks

Symptomy uczulenia na lateks mogą pojawić się od razu, przy bezpośrednim kontakcie z alergenem, ale również mogą wystąpić z pewnym opóźnieniem. Jeśli pojawiają się natychmiast przy kontakcie z lateksem, to są to najczęściej zaczerwieniona skóra, pokrzywka, świąd skóry. Najczęściej zdarza się to w przypadku, kiedy na ręce nakładamy rękawiczki lateksowe. U osoby uczulonej mogą pojawić się również łzawienie i swędzenie oczu, swędzenie nosa, katar, nadmierne kichanie, a nawet duszności. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który realnie zagraża życiu chorego. Wśród objawów opóźnionych najczęściej występuje wysypka i świąd w miejscu, w którym skóra miała kontakt z lateksem.

 

Leczenie alergii na lateks

Uczulenia na lateks właściwie nie da się wyleczyć. Jedyne co można zrobić, to unikać alergenu. Rękawiczki lateksowe należy zamienić na przykład na rękawiczki nitrylowe bądź winylowe – na rynku dostępnych jest obecnie wiele zamienników lateksu. Osoby uczulone na niego powinny również bezwzględnie unikać lateksowych prezerwatyw. Zamiast nich można sięgnąć na przykład po prezerwatywy silikonowe.

Share: