Akcyza na samochód – ile wynosi?

Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy być świadomi wszelkich zobowiązań i formalności, które przyjdzie nam dopełnić. Jednym z nich jest akcyza na samochód. Wybierając auto z Francji, Włoch czy Anglii, warto mieć na uwadze, że akcyza będzie dodatkowym kosztem. Czy dużym?
Akcyza na samochód – czy dotyczy wszystkich samochodów?
Auto z zagranicy to ciągle łakomy kąsek dla miłośników motoryzacji. Samochody z krajów takich jak Anglia, Włochy, Niemcy są nie tylko przystępne cenowo, ale niejednokrotnie w doskonałym stanie technicznym. Wynika to z kultury jazdy, ale też faktu, że na zachodzie bardziej restrykcyjnie podchodzi się do kwestii sprawności pojazdu.
Akcyza jest podatkiem, który musimy uiścić, sprowadzając dobra z zagranicy. Dzisiaj akcyza dotyczy przede wszystkim samochodów, jednak jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej akcyza dotyczyła znacznie tańszych produktów, jak np. perfumy. Celem akcyzy jest zniechęcenie do zakupu zagranicznych dóbr i skupieniu się na dobrach dostępnych na krajowym rynku. Współcześnie akcyza na samochód próbuje wyrównać różnice cenowe w niższych stawkach za samochód sprowadzony z zagranicy. Polskie prawo jasno określa, że akcyza na samochód obowiązuje w przypadku importu niezarejestrowanego samochodu na teren Polski, pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej samochodu, nabycia wewnątrzwspólnotowego (kiedy samochód trafia do Polski z innego kraju UE). Akcyza dotyczy samochodów osobowych, nie ma znaczenia, czy są to samochody nowe czy używane.
Ile wynosi akcyza na samochód?
Czy akcyza na samochód jest droga? Wszystko zależy od pojemności silnika i rodzaju samochodu. Obecnie przy samochodach o pomności mniejszej niż 2000 cm3 to 3,1% wartości samochodu. Jeśli pojemność jest większa akcyza wzrasta do 18,6%. Warto wspomnieć, że od roku 2020 obowiązują niższe stawki na samochody hybrydowe.