Agregaty prądotwórcze – kupno czy wynajem?

Przerwy w dostawie prądu łączą się z dużymi stratami. Dotyczy to zwłaszcza firm, w których zamiera w tym czasie cały ruch produkcyjny. Powoduje to lawinową falę skutków – zaczynając od opóźnień, poprzez związaną z tym konieczność wypłaty nadgodzin, po straty finansowe, związane z niewypełnieniem zobowiązań w terminie. Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest zastosowanie agregatu prądotwórczego, który w przypadku przerwy w dostawie prądu przejmie na siebie ciężar jego produkcji.
Agregaty prądotwórcze
Zakup agregatu prądotwórczego to bardzo kosztowna inwestycja, zwłaszcza jeżeli mówimy o dużym urządzeniu, które ma pozwolić na utrzymanie pracy w firmie. Może to być wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście wiele zależy tu od typu agregatu i jego mocy. Najbardziej wydajne, ale też najdroższe są duże agregaty stacjonarne. Wersje przenośne i przewoźne są często tańsze, ale też mniej wydajne.
Inną alternatywą jest wynajem agregatów. Nie trzeba wówczas ponosić kosztów związanych z zakupami. Ważne jest tylko przygotowanie infrastruktury. Resztą, a więc dostarczeniem sprzętu, zajmie się w takiej sytuacji wypożyczalnia agregatów.
Agregaty prądotwórcze na wynajem są dostarczane do siedziby firmy lub na wskazaną posesję i podłączane. Nie musimy się więc martwić prawidłową instalacja, zajmują się tym doświadczeni fachowcy, posiadający odpowiednie uprawnienia i umiejętności praktyczne.
Formy współpracy
Wprawdzie każda wypożyczalnia agregatów ma swoje własne zasady, jednak zazwyczaj można zdecydować się na jedną z dwóch form współpracy. Albo mamy do czynienia z opcją wynajmu do pracy ciągłej, albo z gotowością i dostawą na życzenie. W obu przypadkach wynajem agregatów jest opcją o wiele tańszą, niż zakup nowego sprzętu, jego konserwacja i regularne badania.
Decydując się na wynajem agregatów omijamy również wszystkie koszty związane z naprawami, ponieważ pracownicy wypożyczalni muszą nam zapewnić szybki serwis lub wymianę agregatu, w sytuacji gdyby okazało się że zawiódł on w czasie pracy.
W przypadku umów długoterminowych wypożyczalnia agregatów zazwyczaj stosuje indywidualne wyceny, warto więc zwrócić się z prośbą o wykonanie takiej symulacji dla potrzeb firmy. Można wówczas podjąć ostateczną decyzję i odpowiedzieć sobie na pytanie: kupować czy wynajmować?
Parametry agregatów
Zamawiając agregaty prądotwórcze na wynajem musimy pamiętać o tym, żeby zabezpieczały one odpowiednią moc. Warto w tej sprawie porozumieć się z wypożyczalnia agregatów. Być może trzeba będzie sięgnąć po rachunki za energię elektryczną, żeby zobaczyć jak wygląda zużycie prądu w firmie. Dzięki temu uda się ustalić jaką moc powinny mieć wypożyczane przez nas urządzenia.
Agregaty prądotwórcze na wynajem mają zazwyczaj możliwość podłączania dodatkowych zbiorników, co przydaje się w sytuacjach gdy przerwa w dostawie prądu jest długa, a firma ma spore zapotrzebowanie na energię. Jest to również istotne w sytuacji gdy siedziba firmy jest oddalona od miejsca, z którego może być dowiezione paliwo.