zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….

Kasy fiskalne do obsługi klientów w sklepie internetowym

1189
0
Share:

Wielu właścicieli sklepów internetowych przekonało się już, że wdrożenie odpowiedniej technologii sprzedaży zdecydowanie ułatwia rejestrowanie obrotu. Ale właśnie… W tym przypadku kluczowe okazuje się zainstalowanie właściwej kasy fiskalnej – czyli takiej, która spełni wszystkie oczekiwania działalności online.

 

Oczywistym wyborem dla większości współczesnych sklepów internetowych wydaje się nowoczesna kasa fiskalna. Pytanie jednak, w jaki sposób można poznać, że konkretne urządzenie wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami dla handlu prowadzonego w trybie online? Decyduje o tym kilka ważnych parametrów i funkcji dzisiejszych kas rejestrujących, m.in. technologia przechowywania kopii paragonów fiskalnych, pojemność bazy towarowej (PLU) czy liczba i rodzaj interfejsów komunikacyjnych.

 

Praktyczne rozwiązania dla sklepów online

Przechodząc do sedna sprawy: jakimi cechami powinna się charakteryzować kasa fiskalna do sklepów internetowych? Urządzenie tego typu na pewno musi oferować płynną współpracę z resztą systemu sprzedaży, który działa w danej działalności. W szczególności dotyczy to połączenia pomiędzy kasą rejestrującą i komputerem (stacjonarnym, laptopem). A komunikacja tego typu w dużej mierze zależy od obsługiwanych interfejsów. Innymi słowy, kasa wdrażana w sklepie internetowym powinna posiadać odpowiednie porty i moduły komunikacyjne. Niekiedy warto nawet pomyśleć o modelu, który zagwarantuje wymianę danych bez użycia kabli. Na rynku są bowiem dostępne kasy z modułami Bluetooth czy Wi-Fi.

Oprócz obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych, znaczenie ma na pewno maksymalna pojemność bazy towarowej (określana jako PLU). Wspomniany parametr wpływa po prostu na to, czy w pamięci urządzenia fiskalnego będzie można zaprogramować wszystkie elementy firmowego asortymentu. Ponadto, właściciel sklepu internetowego musi zdecydować, w jaki sposób będzie przechowywać kopię paragonów. Na rynku są bowiem dostępne kasy, które archiwizują te dane w formie papierowej (na rolkach termicznych) lub elektronicznej (na karcie pamięci).

 

Od 2018 jeszcze nowocześniejsze kasy fiskalne

Wszystko wskazuje na to, że od 2018 roku także właściciele sklepów internetowych będą mogli sięgać po jeszcze nowocześniejsze urządzenia rejestrujące. Co więcej, iż ustawodawca wprowadzi nowe przepisy fiskalne, zapewniające szybszy rozwój działalnościom zaliczanym do e-commerce. Całe wspomniane rozwiązanie prawne i techniczne jest najczęściej określane jako system kas online.

Co się zmieni po ustanowieniu nowych przepisów? Modyfikacje obejmą m.in. tryb pracy urządzeń rejestrujących online. Modele tego typu będą się stale komunikowały z systemem teleinformatycznym, nazwanym przez ustawodawcę Centralnym Repozytorium Kas. Urządzenia nowego typu zagwarantują też dostęp do dodatkowych funkcjonalności. Przy ich użyciu będzie można np. wydawać paragony fiskalne w 2 formach – papierowej oraz cyfrowej. Ponadto, standardem stanie się aktualizowanie kas online. W ten sposób urządzenia rejestrujące, które zostaną już wdrożone w sklepie, będą zyskiwały kolejne, praktyczne rozwiązania. Kiedy aktualizacja oprogramowania zyska akceptację GUM (Głównego Urzędu Miar), użytkownik otrzyma dostęp do nowej wersji programu pracy kasy.

Share: