https://healthysaulttribe.com/spodnie-do-jazdy-konnej-jaki-model-wybrac/ http://absenting.com.pl/sport-idealny-bez-wzgledu-na-wiek-jazda-konna/ http://mebledokuchni.net.pl

Jak rozliczyć dochody uzyskane za granicą – praktyczne informacje

782
0
Share:

Rzeczpospolita Polska nakłada na wszystkich rezydentów uzyskujących dochody obowiązek podatkowy. Tyczy się on również dochodów uzyskiwanych za granicą, gdy miejscem stałej rezydencji podatkowej lub centrum interesów życiowych podatnika znajduje się w Polsce. W tej sytuacji konieczne są rozliczenia z zagranicy z polskim urzędem skarbowym.

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane za granicą?

Dla wielu pracujących jest to skomplikowany temat. Bardzo często odprowadzają oni podatki za granicą, gdyż zatrudnieni są na podstawie tamtejszej umowy o pracę. Standardowo podatki są przez nich odprowadzane, jednakowoż nie mogą oni zapomnieć o konieczności rozliczenia dochodów przed naszym rodzimym fiskusem. Dlatego też potrzebnych jest kilka praktycznych informacji na temat tego, jak powinny być realizowane rozliczenia z zagranicy.

W ramach Unii Europejskiej funkcjonują tzw. umowy na temat unikania podwójnego opodatkowania. Celem tego jest, aby pracownik który został opodatkowany za granicą, nie miał potrzeby kolejnego opłacania podatku w miejscu swojej stałej rezydencji fiskalnej. Polska respektuje tą umowę, a fiskus wykreśla jasne wytyczne odnośnie realizacji rozliczenia finansowego z dochodów uzyskanych za granicą.

Jaki formularz wybrać na rozliczenia z zagranicy?

Referencyjny do rozliczania dochodów z zagranicy jest formularz PIT-36, do którego dodawany jest załącznik PIT-ZG. W załączniku zawieramy informacje na temat kraju pracy oraz uzyskanych na miejscu dochodów – wyliczonych na podstawie średniego kursu NBP z dnia zakończenia umowy o pracę.

Formularz PIT-36 zawiera odrębną rubrykę służącą do wpisania dochodów uzyskiwanych za granicą. Co istotne, nie trzeba od nich płacić podatku – podnoszą one jedynie limit kwoty wolnej i zapłacić trzeba jedynie podatek od nadwyżki dochodowej.

Jak widać, rozliczenia z zagranicy PIT nie są niczym trudnym. Przy dostępie do współczesnych narzędzi możliwe jest bardzo łatwe rozliczenie i wysłanie deklaracji przez internet.

Share: